Phone: 800-489-0649 - Email: hsreport@aol.com
Basketball Statistics

.HIGH SCHOOL BASKETBALL STATS  2019-20

Forward stats to hsreport @aol.com and sc7777@aol.com

Girls Scoring   

Aujea Bowman, Fort Dorchester    80 (26.7)

Kelsey Brown, Brashier Middle College     140 (23.3)

Aylesha Wade, Clover     140 (23.3)

Maleia Bracone, T.L. Hanna      136 (22.7)

Kelci Adams, Nation Ford    1 76 (22.0)

Abby King, Blue Ridge     162 (20.3)

Tyra Myers, Hammond School     139 (19.9)

Jordan Durant, Comenius    138 (19.7)

D'Mya Tucker, Orangeburg-Wilkinson   138 (19.7)

Abbie Bishop, Oakbrook Prep      137 (19.6)

Jasmine Jenkins, White Knoll      76 (19.0)

Kaleyia Brown, Stratford     57 (19.0)

Tkai Devore, John Paul ll     94  (18.8)

Audrey Meyers, Cardinal Newman     75 (18.8)

Abby Benfield, Union Christian Day     74 (18.5)

Anzya Cook, Woodmont    110 (18.3)

Alexis Rice, Dorman     144 (18.0)

Yasmine Cook, Stratford     53 (17.7)

Lauren Scott, Hammond School     123 (17.6)

Bria Dickinson, Easley Home School    157 (17.4)

Angel Tilton, Curtis Baptist    52 (17.3)

Chloe Herron, W.W. King Academy   52 (17.3)

Jenna Sudduth, Greer     85 (17.0)

McKenzie Lott, Chapin      51 (17.0)

Kourtney English, Dreher     66 (16.5)

Tatyana Aiken, Bluffton     66 (16.5)

Amber Burton, Dreher      65 (16.3)

Caroline Roller, Brashier Middle College    81 (16.2)

Ashlyn Watkins, Cardinal Newman    64 (16.0)

Miley Ray, Hilton Head    48 (16.0)

Mariah Moody, Marion     63 (15.8)

Sophia Damore, St. Elizabeth Ann Seton Catholic     47 (15.7)

Lindsey Lee, Cambridge Academy    47 (15.7)

Adrienne Ruffalo, Nation Ford      124 (15.5)

Shardasia Zeigler, Orangeburg-Wilkinson      93 (15.5)

Randi Neal, South Pointe     62 (15.5)

Layla Warren, Beaufort     62 (15.5)

Augusta Dixon, James Island    77 (15.4)

McCall King, Christ Church    46 (15.3)

Kylee Kellermann, Philip Simmons     76 (15.2)

Celia Ulrich, Curtis Baptist    45 (15.0)

KeAirra Gregory, Northwood Academy     59 (14.8)

Arissa Edwards, Boiling Springs    44  (14.7)

Azariah Thomas, Anderson Christian   73 (14.6)

Weslyn Bensel, Dixie    56 (14.0)

Yvonne Vanderpool, Central    56 (14.0)

Marissa Powe, Christ Church    42 (14.0)

Daja Taylor, Oakbrook Prep    83 (13.8)

Kaycee Smith, Oakbrook Prep    96 (13.7)

Monique Cepeda, Comenius    96 (13.7)

Janae Whaley, R.B. Stall     68 (13.6)

Marquelle Bomar, Dorman     108 (13.5)

Aletrice Benjamin, Hartsville   54 (13.5)

Kennedy Rivers, Philip Simmons     67 (13.4)

Maddy Galloway, Mountain View Christian     80 (13.3)

Quadaija Langley, Blue Ridge     104 (13.0)

Jayla Jamison, Airport    91 (13.0)

Jessica Woods, Westwood    78 (13.0)

Chasity Dent, Gilbert     65 (13.0)

Yasmene Clark, Christ Church    39 (13.0)

Riley Stack, Wren     77 (12.8)

Mercedes Watson, Palmetto     51 (12.8)

Faith Sides, Oakbrook Prep     89 (12.7)

Kendra Lesane, Lee Central    38 (12.7)

Tabitha Littlefield, Greer     63 (12.6)

Nyah Leveretter, Westwood    50 (12.5)

Qwanajah Johnson, Burke    50 (12.5)

Jada Rogers, Lee Central     37  (12.3)

Dylan Silber, Wando    37 (12.3)

Aniyah Oliver, Goose Creek    98 (12.3)

Tacoya Heyward, Bluffton     49  (12.3)

Jamia Blake, South Pointe     49 (12.3)

Amiyah Ferguson, Northwood Academy    49  (12.3)

Janelle Carter, Clover      72  (12.0)

Carmen Chandler, T.L. Hanna    72  (12.0)

Laila Acox, Ridge View    60 (12.0)

Amyria Moore, Spartanburg     48 (12.0)

Kimbriel Barnes, Marion     48 (12.0)

Kennedy Rhue, Oceanside Collegiate     36 (12.0)

Alexis Sexton, Lexington    59  (11.8)

Shakaylah Cohen, West Florence    47  (11.8)

Makayla Harding, Westminster-Catawaba     82  (11.7)

Jazolyn Pendergrass, Hartsville    46  (11.5)

Takiyah McGee, Kingstree     46 (11.5)

Annelise Few, Easley Home School    103 (11.4)

Ehrial Wagsaff, Irmo    57 (11.4)

Alayah Birch, Northwood Academy      34 (11.3)

Elizabeth Eads, Wando    34  (11.3)

Caliegh Corbitt, Airport    79  (11.3)

Averie Lewis, Union Christian Day    45  (11.3)

Zybreayziah Alexander, West Florene    45  (11.3)

Leah Thomas, Anderson Christian     89  (11.1)

Maliyiah Mason, Irmo    55 (11.0)

Nabrayja Washington, James Island    55  (11.0)

Ja'Mari Frederick, Westwood    44 (11.0)

Taylor Southall, York Prep    44  (11.0)

Kayla Jones, Northwood Academy     43  (10.8)

Trinity Adams, South Pointe    43 (10.8)

Lauren Thomas, Hartsville    43 (10.8)

Bria Singleton, White Knoll    43 (10.8)

Jessia Smith, Union Christian Day     32  (10.7)

Nay Nay Brunell, R.B. Stall     53 (10.6)

Shanece Mitchell, R.B. Stall    53  (10.6)

Madison Pride, Gilbert     52  (10.4)

Mya Wasswa, Ridge View    62  (10.3)

Imani Williams, Dreher    41  (10.3)

Talasha Walker, R.B. Stall   51  (10.2)

Malayziah Etheredge, Westwood    60 (10.0)

Lily Wickiser, New Covenant School    60 (10.0)

Meredith Pope, Richard Winn Academy    40 (10.0)

Bernardica Brown, St. Johns    40 (10.0)

Ameonta Sutton, Hartsville     40 (10.0)

Britney Yarnell, South Aiken Baptist    30 (10.0)

 

Girls Rebounding   

Ashlyn Watkins, Cardinal Newman     63 (15.8)

Aujea Bowman, Fort Dorchester     46 (15.3)

Lauren Thomas, Hartsville     61 (15.3)

Jessia Smith, Union Christian Day     38 (12.7)

Annelise Few, Easley Home School    110 (12.2)

Yasmene Clark, Christ Church     35  (11.7)

Tkai Devore, John Paul ll    58  (11.6)

Addison Berry, West-Oak     69 (11.5)

Caroline Roller, Brashier Middle College    57  (11.4)

KeAirra Gregory, Northwood Academy     44  (11.0)

A'Yonna Young, Crestwood     32 (10.7)

Rachel Eubanks, South Aiken Baptist    32 (10.7)

D'Mya Tucker, Orangeburg-Wilkinson    73 (10.4)

Ashleigh Goings, Fort Dorchester    31  (10.3)

Azariah Thomas, Anderson Christian    51 (10.2)

Makayla Harding, Westminster-Catawba    70 (10.0)

Jakiah Wilson, Bamberg-Ehrhardt    60 (10.0)

Laila Acox, Ridge View     50 (10.0)

Augusta Dixon, James Island    50 (10.0)

Nyah Leveretter, Westwood    40 (10.0)

Keziah McAdoo, Fox Creek     49  (9.8)

Dea'Quashia Robinson, Lamar   39  (9.8)

Sara Ezell, Mountain View Christian    58 (9.7)

Lily Wickiser, New Covenant School   57 (9.5)

Maliyiah Mason, Irmo    47 (9.4)

Aaliyah Liftherd, St. Johns    37  (9.3)

Kayla Jones, Northwood Academy    37  (9.3)

Wren Sconyers, New Covenant School    46 (9.2)

Janelle Carter, Clover    54  (9.0)

Nyla Jackson, Ridge View    54  (9.0)

Amber Burton, Dreher     36  (9.0)

Chyna Whaley, Burke    36 (9.0)

Tatyana Aiken, Bluffton    36 (9.0)

Lauren Scott, Hammond School    62  (8.9)

Maleia Bracone, T.L. Hanna    53 (8.8)

A'Laya Scott, Westwood    53 (8.8)

Makazia Hunter, West-Oak    53 (8.8)

Darnaisha Gadsden-goss, R.B. Stall     44 (8.8)

Maren Pettit, Union Christian Day    35  (8.8)

Amyria Moore, Spartanburg    35 (8.8)

Elizabeth Eads, Wando    26  (8.7)

Marissa Powe, Christ Church    26 (8.7)

Malaka Belser, Oceanside Collegiate    26  (8.7)

Keionyah Dennis, Lee Central    26  (8.7)

Ashanti Barr, Kingstree    34  (8.5)

Tashiana Farmer, Crestwood   25  (8.3)

Miley Ray, Hilton Head    25  (8.3)

Bree Wright, Fox Creek    41  (8.2)

Jordan Durant, Comenius   56 (8.0)

Riley Stack, Wren   48  (8.0)

DeAsia Marshall, T.L. Hanna    48 (8.0)

Camryn Salters, Timberland    32 (8.0)

Olivia Noland, Aynor    24  (8.0)

Tori Barr, Ninety-Six    24  (8.0)

Tyra Sullivan, Ninety-Six    24  (8.0)

Bre Lester, Airport    55  (7.9)

Mariah Leinbach, Socastee   47 (7.8)

Leah Thomas, Anderson Christian    62 (7.8)

Taylor Spires, Richard Winn Academy   31 (7.8)

Yvonne Vanderpool, Central    31  (7.8)

Precious Davis, Marion    31  (7.8)

Jordan Hagood, Woodmont    46 (7.7)

Chyna Fields, Hilton Head   23  (7.7)

Jada Newson, Ninety-Six    23  (7.7)

Kennedy Rhue, Oceanside Collegiate   23 (7.7)

Caliegh Corbitt, Airport     53  (7.6)

Neiel Young, Westminster-Catawba    45  (7.5)

Qwanajah Johnson, Burke    30 (7.5)

Bryonnia Hudson, Hartsville    30 (7.5)

Lydia Rooney, Cambridge Academy   22  (7.3)

Lindsey Lee, Cambridge Academy    22  (7.3)

Alexis Rice, Dorman    58 (7.3)

Jasmine Jenkins, White Knoll    29  (7.3)

Lanya Lee, Gettys Broome    29 (7.3)

Amber McCain, Fox Creek   29 (7.3)

Zybreayziah Alexander, West Florence    29 (7.3)

Ashley Robinson, York Prep     29 (7.3)

Tyra Myers, Hammond School    50 (7.1)

Adrienne Ruffalo, Nation Ford    57 (7.1)

Janise Shaw, Goose Creek    56 (7.0)

Justice McCullough, Woodmont   42 (7.0)

Jala Wade, Westwood    42 (7.0)

Kourtney English, Dreher   28 (7.0)

Ashlyn Dowling, W.W. King Academy    21 (7.0)

Samari Mitchell, Bluffton    28 (7.0)

Mikayla Eargle, A.C. Flora    21 (7.0)

TaShanna Harris, Lee Central   21 (7.0)

 

GIRLS ASSISTS  .

Aniyah Oliver, Goose Creek   46

Daja Taylor, Oakbrook Prep    44

Denaundria Greene, Nation Ford    44

Pasiko Gvichiani, Comenius    43

Quadaija Langley, Blue Ridge   40

Shardasia Zeigler, Orangeburg-Wilkinson    39

Kelci Adams, Nation Ford    36

Faith Sides, Oakbrook Prep     34

Bria Dickinson, Easley Home School   33

Alexis Rice, Dorman   31

Kaitlin Curnow, New Covenant School   29

Tkai Devore, John Paul ll    28

Annelise Few, Easley Home School    27

Tyra Myers, Hammond School    26

Kaitly Richmond, Nation Ford    26

Kylee Kellermann, Philip Simmons    24

Maleia Bracone, T.L. Hanna   24

Maddy Galloway, Mountain View Christian     24

Amiyah Ferguson, Northwood Academy    23

Mariana Ballard, Clover     23

D'Mya Tucker, Orangeburg-Wilkinson    23

Mallory Nichols, Lexington    22

Jenna Sudduth, Greer    21

Jordan Durant, Comenius     21

Lauren Scott, Hammond School   20

Kolia Adams, Goose Creek   20

Aylesha Wade, Clover   19

Abbie Bishop, Oakbrook Prep    19

Kristian Peppers, Anderson Christian   19

Marquelle Bomar, Dorman   19

Miller Schachner, Dorman   19

Shanee Mitchell, R.B. Stall   18

Anna Ruth Bryant, Wren    18

Abby King, Blue Ridge    18

Tonya Williams, Socastee    17

Malayziah Etheredge, Westwood  17

Anzya Cook, Woodmont    17

Samantha Sherman, West-Oak   16

Olivia Grant, Westminster-Catawba Christian  16

Maggie Strout, Blue Ridge    16

Ashlyn Watkins, Cardinal Newman    15

Mariah Mitchem, Ridge View    15

Katie Leigh Floyd, John Paul ll    15

Elizabeth Edwards, James Island    15

Ariyanna Daney, Ridge View   15

 

GIRLS STEALS  

Bria Dickinson, Easley Home School  50

Janae Whaley, R.B. Stall     43

Pasiko Gvichiani, Comenius     38

Annelise Few, Easley Home School    38

Jayla Jamison, Airport    34

Maleia Bracone, T.L. Hanna    34

Abby King, Blue Ridge   32

Alexis Rice, Dorman   32

Tyra Myers, Hammond School    31

Ehrial Wagstaff, Irmo    30

Tatyana Aiken, Bluffton    29

Lauren Scott, Hammond School   29

Faith Sides, Oakbrook Prep    29

Adrienne Ruffalo, Nation Ford   29

Aniyah Oliver, Goose Creek    29

Marquelle Bomar, Dorman    29

Leah Thomas, Anderson Christian   28

Abbie Bishop, Oakbrook Prep   28

Kristian Peppers, Anderson Christian    27

Denaundria Greene, Nation Ford    27

Kelci Adams, Nation Ford   26

Weslyn Bensel, Dixie   26

Mariah Moody, Marion  26

Makayla Harding, Westminster-Catawba    26

Shardasia Zeigler, Orangeburg-Wilkinson    25

Neiel Young, Westminster-Catawba    25

Ariyanna Daney, Ridge View   25

Alexis Sexton, Lexington    24

Daja Taylor, Oakbrook Prep    23

Keziah McAdoo, Fox Creek   22

Kaitlin Curnow, New Covenant School   21

Kelsey Brown, Brashier Middle College    21

Malayziah Etheredge, Westwood    21

Janelle Carter, Clover   21

Carmen Chandler, T.L. Hanna   21

Jordan Durant, Comenius   21

Monique Cepeda, Comenius   21

Maggie Strout, Blue Ridge   21

Quadaija Langley, Blue Ridge    21

Yasmine Cook, Stratford   20

Jenna Sudduth, Greer   20

Tkai Devore, John Paul ll    20

Jessia Smith, Union Christian Day   19

Ashton Crocker, Dixie    19

Laken Lewis, Union Christian Day   19

Amiyah Ferguson, Northwood Academy    19

TraShauna McCant, Westwood     19

Aylesha Wade, Clover   19

Anzya Cook, Woodmont   19

Caliegh Corbitt, Airport   19

Maddy Galloway, Mountain View Christian   19

Bailey Philbeck, Mountain View Christian  19

Sharriah Green, Goose Creek    19

Mariah Mitchem, Ridge View    18

Wareanna Butler, Dutch Fork    18

Mazari Bennett, Woodmont    18

Kaycee Smith, Oakbrook Prep    18

Olivia Grant, Westminster-Catawba   18

Janise Shaw, Goose Creek  17

Samara Brennan, Dutch Fork    17

Addison Berry, West-Oak     17

Riley Stack, Wren  17

Jessica Woods, Westwood    17

Aletrice Benjamin, Hartsville    17

Bree Wright, Fox Creek   17

Kennedy Rivers, Philip Simmons    17

 

GIRLS BLOCKED SHOTS

Annelise Few, Easley Home School    27

Ashlyn Watkins, Cardinal Newman     22

Riley Stack, Wren   21

Kristen Falk, Indianland    20

Ashley Robinson, York Prep    16

Monique Cepeda, Comenius   15

Aaliyah Liftherd, St. Johns     14

Keyomie Mention, Kingstree    12

Tajayia Wiggins, Richland Northeast    12

Tabitha Littlefield, Greer   12

Aujea Bowman, Fort Dorchester   11

Jala Wade, Westwood   11

Elizabeth Eads, Wando    10

Bria Dickinson, Easley Home School   10

 

GIRLS  3 POINT GOALS

Abbie Bishop, Oakbrook Prep     26

Bria Dickinson, Easley Home School    26

Kelci Adams, Nation Ford   25

Emily Blackwell, Mountain View Christian    19

Faith Sides, Oakbrook Prep     18

Annelise Few, Easley Home School   17

Caliegh Corbitt, Airport   17

Aylesha Wade, Clover    16

Maleia Bracone, T.L. Hanna   15

Alexis Rice, Dorman  15

Anzya Cook, Woodmont    14

Daja Taylor, Oakbrook Prep    14

Abby King, Blue Ridge    14

Jordan Durant, Comenius     13

Jenna Sudduth, Greer    12

Tyra Myers, Hammond School    12

Talasha Walker, R.B. Stall    12

Ravin Griffin, Goose Creek   11

Mariah Moody, Marion   11

Ella Milford, New Covenant School     11

Olivia Milford, New Covenant   11

Chloe Herron, W.W. King Academy   10

Monique Cepeda, Comenius   10

Mariana Ballard, Clover  10

Taylor Southall, York Prep   10

Kylee Kellermann, Philip Simmons   10

Adrienne Ruffalo, Nation Ford  10

Kelsey Brown, Brashier Middle College   10

 

Boys Scoring   

Draylan Burton, Powdersville    207 (34.5)

Bryce McGowens, Wren    108 (27.0)

Justin Bailey, Blue Ridge    178 (25.4)

Collin Winkler, South Aiken Baptist    95 (23.8)

Cohen Gaskins, Pinewood Prep     132 (22.0)

Marshall Myers, Cheraw     85 (21.3)

Ethan Agudziaddo, Covenant Christian   105 (21.0)

Devante Johnson, Lugoff-Elgin    167 (20.9)

Darius Boyd, Richard Winn    165 (20.6)

Jacoby Crosby, Bamberg-Ehrhardt     103 (20.6)

William Snipes, Dixie     121 (20.2)

Josh Beadle, Cardinal Newman   138 (19.7)

Ladarius Jeffries, Union County    118 (19.7)

John Butler, Christ Church     98 (19.6)

Joshua Smith, Bridges Prep     78 (19.5)

Tristan Freeling, Oceanside Collegiate     96 (19.2)

Isaiah Caldwell, Heathwood Hall     114 (19.0)

Camden Gearhart, Hampton Park Christian     93 (18.6)

Caio Rita, Laurens Academy     130 (18.6)

Andrew Cole, Covenant Christian    74 (18.5)

Justin Baxter, Bamberg-Ehrhardt     91 (18.2)

Jacobi Wright, Legacy Early College     144 (18.0)

Kevin Stokes, R.B. Stall    126 (18.0)

Shawn Chisolm, Whale Branch    72 (18.0)

Malik Proctor, York      71 (17.8)

Trevor Fulmer, W.W. King Academy   53 (17.7)

Ryan Hawkins, Oakbrook Prep    88 (17.6)

Josh Owens, Wren     70 (17.5)

Darian Bookman, Mid-Carolina    122 (17.4)

Caleb Smith, Oakbrook Prep    87 (17.4)

Tyler Price, South Pointe Christian     104 (17.3)

Jy Deas, Carvers Bay     69 (17.3)

James Mingo, Andrew Jackson Academy     68 (17.0)

Caleb Martin, Wardlaw Academy    84 (16.8)

Bobby Taylor, Daniel     67 (16.8)

J. Nance, Edgewood Community Ctr.    67 (16.8)

Brandon Ingram, Conway Christian     66 (16.5)

Keyan Mims, Fort Mill     82 (16.4)

Jevon Long, York    65 (16.3)

Conner Kimbrell, Oakbrook Prep    81 (16.2)

Slater Miller, West-Oak      79 (15.8)

Deavion Scales, Fox Creek     173 (15.7)

Darrell Gardner, Georgetown    78 (15.6)

Wendell Seabrook, Charleston Math & Science    78 (15.6)

Ike Cornish, Legacy Early College     124 (15.5)

Corey Speights, R.B. Stall    108 (15.4)

Jacob Swan, Hampton Park Christian    77 (15.4)

E J Evett, Seneca     77 (15.4)

Jordan Williams, Lugoff-Elgin    120 (15.0)

Zachary Davis, Denmark-Olar     75 (15.0)

Malakhi Stremlow, Cane Bay    60 (15.0)

Junior Smith, Westside     74 (14.8)

Jared Rogers, Seneca    74 (14.8)

Dylan Williams, Irmo    88 (14.7)

Jeremiah Nesbitt, St. James    73 (14.6)

Joshua Robinson, South Pointe Christian    87 (14.5)

Jonathan Schaffer, Andrew Jackson Academy    58 (14.5)

Chas Beasley, Curtis Baptist    72 (14.4)

Diontra Wiggins, Denmark-Olar    72 (14.4)

Braylon Booker, Berea     57 (14.3)

Antonio Leake, Philip Simmons     71 (14.2)

Khyree Thompson, Burke    70 (14.0)

Cainan Norris, Conway Christian    56 (14.0)

Mikey Templeton, Andrew Jackson Academy    56 (14.0)

Cesare Edwards, Hartsville     83 (13.8)

Malachi Reeves, River Bluff     69 (13.8)

Jameson Tucker, Mauldin     68 (13.6)

William Hemingway, Loris    68 (13.6)

Tre'Quan Scott, Darlington     95 (13.6)

Tariq Shabbazz, Pinewood Prep    81 (13.5)

Candido Ortiz-Robles lll, St. James    81 (13.5)

JaQuan Fletcher, Manning    54 (13.5)

Will Dawkins, Marlboro Academy     54 (13.5)

Amoni Waring, Battery Creek     54 (13.5)

Sam Crowley, Oceanside Collegiate    67 (13.4)

Isaiah Howell, Georgetown    67 (13.4)

Jameel Brooks, York     53 (13.3)

Jordan Simpson, Orangeburg-Wilkinson    78 (13.0)

Ty Eison, Union County     78 (13.0)

Jaylen Green, Philip Simmons    78 (13.0)

Tyson Lewis, Westside     65 (13.0)

Dionte Williams, Charleston Math  & Science    65 (13.0)

Luke Bracey, Rock Hill     52 (13.0)

Sam Laydon, Wando    90 (12.9)

Alijah Means, Chesnee     64 (12.8)

Donavan Hodge, South Aiken     76 (12.7)

Diamonte Grant, Laurens Academy     88 (12.6)

Jonathan Burns, South Aiken     75 (12.5)

Nick Pringle, Whale Branch    50 (12.5)

Chandler Hayden, Andrew Jackson Academy     50 (12.5)

Malik Palmer, Denmark-Olar      62 (12.4)

Kaleb Mack, Mauldin    62 (12.4)

Oliver Holmes, Beaufort    74  (12.3)

Kolby Johnson, St. Elizabeth Ann Seton Catholic    49 (12.3)

Victor Otubu, Waccamaw    61 (12.2)

Orlando Hudson, Darlington    85 (12.1)

Rick Stiles, Greenville Hurricanes    96 (12.0)

Rayshon Harrison, Legacy Early College    72 (12.0)

Marc Haight, Philip Simmons    72 (12.0)

Nyquille O'Fair, Chesnee    60 (12.0)

Jamaad Rivers, Beaufort    60 (12.0)

Jamarious Herring, Loris    60 (12.0)

Savion Brown, Berea    48 (12.0)

Colton Doran, Bridges Prep    48 (12.0)

 

Boys Rebounding  

Justin Baxter, Bamberg-Ehrhardt     85 (17.0)

Cesare Edwards, Hartsville     100 (16.7)

Ethan Agudzi-addo, Covenant Christian     74 (14.8)

Caleb Martin, Wardlaw Academy   69 (13.8)

Trevor Fulmer, W.W. King Academy    40 (13.3)

Qua Kershaw, Union County     76 (12.7)

Mikey Templeton, Andrew Jackson Academy    50 (12.5)

Isaiah Howell, Georgetown     59  (11.8)

Diontra Wiggins, Denmark-Olar    59 (11.8)

Jameel Brooks, York    47 (11.8)

Camden Gearhart, Hampton Park Christian    56 (11.2)

Will Dawkins, Marlboro County      43 (10.8)

Zyrin Odom, Beaufort    62 (10.3)

Caio Rita, Laurens Academy     70 (10.0)

Clay Killoren, Spartanburg Day    50 (10.0)

Marquis Pearson, East Clarendon     39  (9.8)

Josh Owens, Wren    39  (9.8)

Nick Pringle, Whale Branch    39  (9.8)

E J Evett, Seneca     48  (9.6)

Leondria Nelson, Manning    38  (9.5)

Brenton Benson, Daniel    36  (9.0)

Ryan Hawkins, Oakbrook Prep   44  (8.8)

Keyan Mims, Fort Mill   44  (8.8)

Shemar Williams,  Whale Branch   35  (8.8)

John Butler, Christ Church     43  (8.6)

Chandler O'Bannon, Fox Creek     92 (8.4)

K J McCluney, Union County   50 (8.3)

James Anderson, Lugoff-Elgin   58  (8.3)

Justin Bailey, Blue Ridge    57 (8.1)

John Russell, Richard Winn Academy    65 (8.1)

Carter Hendrick, Catawba Ridge    48  (8.0)

Jacob Swan, Hampton Park Christian     40 (8.0)

C J Washington, Irmo    47 (7.8)

Caleb Smith, Oakbrook Prep    39  (7.8)

Jonathan Schaffer, Andrew Jackson Academy     31  (7.8)

Davion Bowens, Darlington    54  (7.7)

Maurice Haymon, Lugoff-Elgin    54  (7.7)

Hudson Wade, Richard Winn Academy     54 (7.7)

Jehqwauyn Hilton, Manning    30  (7.5)

James Good, South Aiken Baptist    30 (7.5)

Keyon Wilson, East Clarendon    30 (7.5)

Amoni Waring, Battery Creek   30 (7.5)

Drew McKibbon, Greenvile Hurricanes    52 (7.4)

Jayden Ramsey, Westside   37 (7.4)

K'Jymie Valentine, Chesnee    37 (7.4)

Candido Ortz-Robles lll, St. James    44  (7.3)

Jay Cooper, Mauldin    36 (7.2)

Jac'Que Greene, Philip Simmons    43  (7.2)

DeAndre Huggins, Hartsville    43  (7.2)

Devionne Burnett, South Aiken    42 (7.0)

Tristan Freeling, Oceanside Collegiate    35  (7.0)

Jonathan Gordon, Cheraw    28 (7.0)

A. J. Hamrick, Westminster-Catawba    28 (7.0)

Malachi Reeves, River Bluff    34  (6.8)

Conner Kimbrell, Oakbrook Prep    34  (6.8)

Jaylen Gresham, Mauldin    34 (6.8)

Shelton Brooks, Mid-Carolina    47 (6.7)

Corey Speights, R.B. Stall    47 (6.7)

Isaiah Caldwell, Heathwood Hall    40  (6.7)

Dionte Williams, Charleston Math & Science    33  (6.6)

Devante Johnson, Lugoff-Elgin   52  (6.5)

Khalil Jenkins, West-Oak    39  (6.5)

Jonathan Burns, South Aiken    39  (6.5)

Zachary Hart, Covenant Christian   26 (6.5)

Chandler Hayden, Andrew Jackson Academy   26  (6.5)

T.J. Bookman, Mid-Carolina     45  (6.4)

Stephone Smith, R.B. Stall   45 (6.4)

Daniel Perkins, Darlington    45  (6.4)

Josh Cranshaw, River Bluff    32  (6.4)

Silas Christie, Cardinal Newman    32  (6.4)

Myles Jenkins, River Bluff   32  (6.4)

Caleb Martin, Greenville Hurricanes    51  (6.4)

Cohen Gaskins, Pinewood Prep    38  (6.3)

Josh Beadle, Cardinal Newman   44  (6.3)

Jaquil Wilson, East Clarendon    25 (6.3)

Daquarious Crum, Swansea    25  (6.3)

Hagan Williams, W.W. King Academy     18 (6.0)

Collin Woodward, W.W. King Academy   18 (6.0)

Lucas Heckaman, Westminster-Catawba   30  (6.0)

Kelvin Allen, Burke     30 (6.0)

James Mingo, Andew Jackson Academy    24  (6.0)

Jackson Quick, Marlboro County    24  (6.0)

Brandon Ingram, Conway Christian    24 (6.0)

 

Boys Assists  

Jacobi Wright, Legacy Early College      44

Caleb Martin, Greenville Hurricanes   39

Ryan Hawkins, Oakbrook Prep      38

Jadon Johnson, Fox Creek    37

Darian Bookman, Mid-Carolina    33

Caio Rita, Laurens Academy    32

Justin Bailey, Blue Ridge    32

Jordan Blue, Hartsville    30

Darius Boyd, Richard Winn Academy    30

Malik Proctor, York    28

Kyjuan Gadson, Lugoff-Elgin    28

Tariq Shabbazz, Pinewood Prep    27

Dylan Williams, Irmo   26

Justin Freeman, Fox Creek    26

Rick Stiles, Greenville Hurricanes   25

Dru Caldwell, Richard Winn Academy    25

Cohen Gaskins, Pinewood Prep     25

Candido Ortiz-Robles lll, St. James    24

Shelton Brooks, Mid-Carolina    24

Marc Haight, Philip Simmons    23

Jacob Swan, Hampton Park Christian    22

Khalil Jenkins, West-Oak    22

Josh Beadle,Cardinal Newman    22

James Mingo, Andrew Jackson Academy    21

Wendell Seabrook, Charleston Math & Science    21

Chandler O'Bannon, Fox Creek   21

Tez Frazier, Wren    20

Jeremiah Nesbitt, St. James    20

Keyan Mims, Fort Mill    20

Isaiah Caldwell, Heathwood Hall    20

Matthew Walker, Pendleton   20

Jackson Fewster, Fort Mill    19

Kaleb Mack, Mauldin    19

Maurice Bell, Heathwood Hall    19

Tre'Quan Scott, Darlington   19

Orlando Hudson, Darlington   19

Josh Higuchi, Pinewood Prep    18

Thomas Lowry, Laurens Academy    18

Tyjhai Calvin, East Clarendon    18

Jay Adams, Powdersville    18

Ty Eison, Union County   18

Zy Brown, York    17

Zachary Davis, Denmark-Olar  17

Clay Killoren, Spartanburg Day    17

Ladarius Jeffries, Union County    17

Darrell Gardner, Georgetown   16

Avery Spurlock, Wardlaw Academy    16

Chandler Hayden, Andrew Jackson Academy    15

Liam Hibbard, Dixie   15

Oliver Holmes, Beaufort    15

Sam Laydon, Wando    15

Thomas Tyler, Cardinal Newman     15

Garrett Stokes, Blue Ridge    15

Stephone Smalls, R.B. Stall    15

Payton Cooper, Cardinal Newman    15

Jordan Williams, Lugoff-Elgin   15

Price Lenoir, Pinewood Prep   15

 

BOYS STEALS  

Darius Boyd, Richard Winn Academy       37

Tariq Shabbazz, Pinewood Prep   30

Daniel Perkins, Darlington    28

Darian Bookman, Mid-Carolina    25

Derek Branham, Richard Winn Academy    24

Justin Bailey, Blue Ridge    23

Jordan Williams, Lugoff-Elgin   23

Jadon Johnson, Fox Creek   23

Justin Freeman, Fox Creek  22

Devante Johnson, Lugoff-Elgin    22

Dru Caldwell, Richard Winn Academy   21

Collin Winkler, South Aiken Baptist   20

Cal Robertson, Laurens Academy    20

Payton Cooper, Cardinal Newman   20

Caleb Martin, Greenville Hurricanes    20

Wendell Seabrook, Charleston Math & Science   19

Davante Gonzalez, Catawba Ridge    19

Mason Burgess, Wardlaw Academy    18

Hudson Wade, Richard Winn Academy  18

Cohen Gaskins, Pinewood Prep    18

Deavion Scales, Fox Creek    18

Ben Brock, West-Oak    17

Ty Eison, Union County   17

Tez Frazier, Wren    17

Ryan Hawkins, Oakbrook Prep    17

Stephone Smalls, R.B. Stall    17

Davion Bowens, Darlington    17

Shelton Brooks, Mid-Carolina   17

Jacobi Wright, Legacy Early College    17

Xavier Forest, Irmo    16

Malik Proctor, York    16

Leondria Nelson, Manning   16

L J White, Cardinal Newman    16

John Russell, Richard Winn Academy   16

Kyjuan Gadson, Lugoff-Elgin   15

Jordan Simpson, Orangeburg-Wilkinson   15

Bryce McGowens, Wren    14

Keyon Wilson, East Clarendon    14

Jeremiah Nesbitt, St. James   14

Marc Haight, Philip Simmons     14

Chandler O'Bannon, Fox Creek  14

Draylan Burton, Powdersville    14

Julian Kiett, Irmo    14

Tyjhai Calvin, East Clarendon    13

Junior Smith, Westside   13

Tez Goodine, Seneca   13

Candido Ortiz-Robles lll,  St. James   13

Carter Hendrick, Catawba Ridge   13

Orlando Hudson, Darlington    13

Caio Rita, Laurens Academy   13

Luke Kerber, Laurens Academy    13

 

 

BOYS BLOCKED SHOTS   

Marquis Pearson, East Clarendon    26

Cesare Edwards, Hartsville   23

Ethan Agudzi-addo, Covenant Christian   21

Caleb Martin, Wardlaw Academy    19

Justin Baxter, Bamberg-Ehrhardt     18

Camden Gearhart, Hampton Park Christian    17

Lance Saulisbury, Pinewood Prep     17

Clay Killoren, Spartanburg Day    15

Caleb Smith, Oakbrook Prep    14

John Butler, Christ Church    14

Will Dawkins, Marlboro Academy    14

E J Evett, Seneca    13

Chandler O'Bannon, Fox Creek    13

Dionte Williams, Charleston Math & Science    12

Hudson Wade, Richard Winn Academy    12

Jamarious Herring, Loris  11

T.J. Bookman, Mid-Carolina    11

Diamonte Grant, Laurens Academy    11

Drew McKibbon, Greenville Hurricanes   11

John Russell, Richard Winn Academy    11

Jay Cooper, Mauldin    10

C J Washington, Irmo    10

Elijah Cunningham, West-Oak    10

Jackson Lewandowski, Wando   10

Malik Palmer, Denmark-Olar    9

Josh Cranshaw, River Bluff    9

Luke Krawczyk, Catawba Ridge     9

Zack Mason, Blue Ridge    9

Madarrius Chaplin, Mid-Carolina    9

Davion Bowens, Darlington    9

Marquis Whitten, Wando    9

A.J. Hamrick, Westminster-Catawba    8

Jeb Ficklin, Andrew Jackson Academy    8

J. Nance, Edgewood Community Center     8

Charles Ellerba, Manning   8

Jordan Butler, Christ Church     8

Jenkins Peeler, Dixie    8

Mario Sanders, Pendleton    8

Darius Boyd, Richard Winn Academy    7

Shawn Chisolm, Whale Branch    7

Josh Owens, Wren    7

James Good, South Aiken Baptist   7

Avery Spurlock,Wardlaw Academy     7

Gavin Johnson, Curtis Baptist     7

K'Jymie Valentine, Chesnee    7

Devionne Burnett, South Aiken    7

Carter Hendrick, Catawba Ridge     7

Judah Moore, Greenville Hurricanes    6

Leondria Nelson, Manning   6

Obadianous Wilson, Battery Creek    6

Cainan Norris, Conway Christian    6

Jacob Swan, Hampton Park Christian   6

Wendell Seabrook, Charleston Math & Science    6

James Geathers, Georgetown     6

 

3 POINT GOALS

Darius Boyd, Richard Winn Academy     20

Conner Kimbrell, Oakbrook Prep    17

Jordan Williams, Lugoff-Elgin    17

Diamonte Grant, Laurens Academy    14

Dru Caldwell, Richard Winn Academy   14

Tre'Quan Scott, Darlington     14

Sam Laydon, Wando   14

Jett Hammes, Pendleton    13

Jy Deas, Carvers Bay    13

Justin Bailey, Blue Ridge   13

Malachi Grist, Hampton Park Christian    13

Ryan Hawkins, Oakbrook Prep     13

Kevin Stokes, R.B. Stall     12

Davante Gonzalez, Catawba Ridge     11

Jared Rogers, Seneca    11

Will Schearer, Hampton Park Christian    10

Devante Johnson, Lugoff-Elgin   10

Maurice Bell, Heathwood Hall     9

Isaac Moore, Greenville Hurricanes     9

Jon David Gardner, Heatwood Hall     9

Khari Felder, Irmo     9

Junior Smith, Westside    9

Ethan Agudzi'addo, Covenant Christian    9

Corbin King, Blue Ridge   9

Jacob Swan, Hampton Park Christian    9

Josh Beadle, Cardinal Newman     8

Shelton Brooks, Mid-Carolina      8

Tyson Bombick, Catawba Ridge     8

Carter Hendrick, Catawba Ridge    8

Isayah Owens, High Point Academy     8

Deavion Scales, Fox Creek     8

Caleb Martin, Greenville Hurricanes    8

John Butler, Christ Church   7

Tristan Freeling, Oceanside Collegiate   7

Quay Lewis, Seneca     7

Levi Leard, Seneca    7

Jaylen Green, Philip Simmons     7

Derek Branham, Richard Winn Academy    7

Kyjuan Gadson, Lugoff-Elgin    7

Jayden Byrd, High Point Academy    7

Justin Freeman, Fox Creek     7

Kenota Grandner, Denmark-Olar    6

Xavier Easterlin, Fort Mill     6

Courtland Williams, Westminster-Catawba    6

Qua'liek Lewis, Darlington    6

Ben Brock, West-Oak     6

Houston Graves, Spartanburg Day    6

Avery Spurlock, Wardlaw Academy   6

Darrell Gardner, Georgetown    6

Emanuel Castro, Mid-Carolina     6

Marc Haight, Philip Simmons    6

Orlando Hudson, Darlington   6

William Snipes, Dixie   6

Ty'Plique Hill, Denmark-Olar   5

Cameron Norman, Edgewood Community Center    5

Armel Bryant, R.B. Stall  5

Rick Stiles, Greenville Hurricanes    5

Malachi Reeves, River Bluff     5

Mario Sanders, Pendleton    5

Carter Smith, Greenville Hurricanes    5

Grayson Renner, River Bluff   5

Jerrod Gamble, Georgetown    5

Miles Haight, Philip Simmons     5

Ja'Rel Cheeseborough, Stratford    5

Michael Gardner, R.B. Stall    5

Luke Krawczyk, Catawba Ridge   5

Zach Skinner, Blue Ridge     5

Andrew Cole, Covenant Christian   5

Darian Bookman, Mid-Carolina     5

Keenan DuBose, Darlington    5

Nick Hutchens, Brashier Middle College     5

Lance Caines, Loris     5

Dionte Williams, Charleston Math & Sciences    5

Kolby Johnson, St. Elizabeth Ann Seton Catholic    5

Jaquan Dewitt, Loris   5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

© 2019-2020 High School Sports Report

Scroll To Top